Własna firma kluczem do niezależności

Pomysł założenia własnej firmy pojawia się w głowach wielu osób. Jednak nie wszyscy wiedzą jak ją założyć oraz z jakimi obowiązkami należy się zmierzyć. Rozpoczęcie działalności gospodarczej jest korzystne dla osób, które potrafią być zdyscyplinowane, a także radzą sobie z rozwiązywaniem bieżących problemów. Jest to dobry sposób na zamienienie pracy na etacie na pracę na własny rachunek.

Jak założyć własną firmę?

Należy zastanowić się jak przyszła firma ma wyglądać oraz jaką dziedziną będzie się zajmować. Po ustaleniu podstaw działalności należy złożyć wypełniony wniosek do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Taki wniosek można wypełnić przez internet a także w Urzędzie Gminy. Podstawowymi informacjami jakie należy wpisać są: adres firmy, pesel, nip, kod działalności  z Polskiej Działalności Gospodarczej, rodzaj opodatkowania, dane rachunków bankowych, datę rozpoczęcia działalności, opcjonalnie numer telefonu i adres email. Rejestracja działalności skutkuje automatycznie zgłoszeniem osoby fizycznej do KRUS/ZUS/GUS i Urzędu Skarbowego.

Opodatkowanie firmy

Przedsiębiorca zakładający działalność musi wybrać formę opodatkowania. Do wyboru ma m.in.

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli standardowe rozliczenie za pomocą skali 18% lub 32%. Taka forma nie wymaga zgłoszeń do skarbówki, gdyż jest automatycznie przyznawana,
  • opodatkowanie podatkiem liniowym, czyli 19% w niezmienionej formie niezależnie od dochodu,
  • ryczałt, czyli opłacanie podatku od przychodów. Z takiej formy mogą skorzystać jedynie wybrani podatnicy a także nie można odliczać kosztów uzyskania przychodów,
  • karta podatkowa – możliwa jedynie dla osób nierozliczających się z małżonkiem oraz nie korzystająca z usług innych firm.

ZUS przy rejestracji działalności

Należy wybrać jaką formę ubezpieczenia będzie się opłacać. Na początek możliwe jest skorzystanie z ulgi na start, czyli opłacanie tylko składki zdrowotnej przez okres 6 miesięcy. Natomiast później można skorzystać z okresu 2 lat obniżonych składek. Formularze jakie należy wypełnić to: ZUS ZZA, jeśli podatnik będzie opłacał tylko składki zdrowotne albo ZUS ZUA, jeśli będzie opłacał również składki społeczne.

Zarejestrowanie firmy do VAT

Jeśli podatnik zdecyduje się na bycie podatnikiem VAT czynnym lub zwolnionym albo też chce dokonywać transakcji unijnych musi powiadomić o tym Urząd.Skarbowy. W celu takiego zgłoszenia należy wypełnić deklarację VAT-R. Również na niej jest możliwość zgłaszania wszelkich zmian i aktualizacje danych. 

Przydatne narzędzia lub usługi dla początkujących przedsiębiorców

Założenie firmy wymaga dopełnienia licznych obowiązków. Pierwszym z nich jest rozliczanie się z Urzędem Skarbowym i prowadzenie księgowości. Do tego celu potrzebujemy programu, który pomoże w rozliczeniu lub zatrudnienie księgowej. Programy wspomagające prowadzenie firmy są kompleksowe. Można wyróżnić liczne narzędzia, którymi się wyróżniają, a do najważniejszych należą: fakturowanie, zarządzanie gospodarką  magazynową, wysyłka e-deklaracji, prowadzenie do celów PIT oraz VAT kilometrówki, raporty JPK, ewidencja środków trwałych, rozliczanie pracowników, ewidencja czasu pracy czy też CRM (planowanie zadań, zarządzanie relacjami z klientami). Do prostych rozliczeń i działalności jednoosobowej, księgowi są często zbędni. Natomiast, jeśli firma jest wymagająca pod względem rozliczeń lub posiada rozbudowaną formę prawną, a przedsiębiorca nie orientuję się na bieżąco w temacie księgowości i zmian w ustawach, dobrym pomysłem jest zatrudnienie doświadczonej księgowej oraz doradcy prawnego.